Κυριακή 24 Μαΐου 2015

Με δεύτερη κούπα κλείνει η χρονιά στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κερδίζοντας την Ξάνθη στον τελικού του 83ου Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και κάνοντας το νταμπλ για τη σεζόν 2014-15.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την ακριτική ομάδα με 3-1 και πανηγύρισαν τον 27ο τίτλο τους στη διοργάνωση. Το σκορ για τους Πειραιώτες άνοιξε ο Χάρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ντομίνγκες στο 63ο και ο Φορτούνης στο 80ό λεπτό ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Για την Ξάνθη μείωσε ο Καπετάνος στο 87΄.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μποτία.

Η Ξάνθη εμφανίσθηκε καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά το γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις αποδείχθηκε καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα.

MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο Τσόρι Ντομίνγκες.